Συμμετοχή και Βράβευση των μαθητών μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής του Οργανισμού Stem Education

Μεγάλη ήταν η χαρά και η συγκίνηση για το 11ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου, όταν την Κυριακή 31 Μαρτίου η ομάδα ROBOGENIUS του σχολείου μας, αποτελούμενη από οχτώ μαθητές της ΣΤ2 τάξης, βραβεύτηκε με το βραβείο Δημιουργικότητας και Καινοτομίας, στον τελικό του 10ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Γήπεδο Φαλήρου (Taekwondo)  .

Τη φετινή χρονιά ο διαγωνισμός είχε θέμα  «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού».  Ένα αφιέρωμα πολιτισμού και μελέτης της θάλασσας που μας περιβάλλει με σκοπό η μαθητική κοινότητα να καταστεί ο θεματοφύλακας της ποιότητας της Μεσογείου. Στο πλαίσιο αυτού του διαγωνισμού υλοποιήθηκε η εξαιρετικά καινοτόμα Δράση «Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση: Αναδεικνύουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο», που συμμετείχαν 1821 σχολικές μονάδες από όλη την Ελλάδα και η οποία σχεδιάστηκε από το Υπουργείο Παιδείας,  και υλοποιήθηκε από τον Δήμο Τρικκαίων με την χρηματοδότηση του Προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης».

Εμπνεόμενοι από τα διδάγματα και τις αξίες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, μετά από 200+ χρόνια, μια μικρή επανάσταση πραγματοποιήθηκε με πολεμοφόδια τα ψηφιακά εργαλεία και «νικητές» πλέον, αυτούς που κατάφεραν να αξιοποιήσουν το σύνολο των δυνατοτήτων τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ2 τμήματος του σχολείου μας, με τον εκπαιδευτικό της τάξης  κύριο Νάσο Αθανασιάδη, συμμετείχαν στη Δράση αυτή στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Διδάχτηκαν βιωματικά και ομαδικά τη φιλοσοφία της Ρομποτικής, τον προγραμματισμό των αυτοματισμών (robot) και την αξιοποίησή τους στην επίλυση προβλημάτων της καθημερινότητας. Αξιοποίησαν τις γνώσεις τους στη Φυσική, τα Μαθηματικά και την Πληροφορική και με την καθοδήγηση του δασκάλου τους εργάστηκαν όλοι οι μαθητές του τμήματος με τα 6 kit ρομποτικής από το stem education και κατασκεύασαν φανάρια κυκλοφορίας, μπάρες κυκλοφορίας, ανιχνευτές μετάλλων και τροχούς τοπογράφων.

Κατά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού Ρομποτικής του Οργανισμού Stem Education, οι μαθητές που επιθυμούσαν να λάβουν μέρος από το τμήμα ΣΤ2 συγκρότησαν μια ομάδα εργασίας με το όνομα ROBOGENIUS προκειμένου να λάβουν μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Για τον σκοπό αυτό κατασκεύασαν μια ανοιγοκλεινόμενη γέφυρα η οποία σκοπό είχε να ενώσει δύο ακτές για τη διέλευση πεζών και τροχοφόρων, αλλά παράλληλα να δώσει τη δυνατότητα στα πλεούμενα να διασχίσουν το θαλάσσιο πέρασμα. Μία πλήρως αυτοματοποιημένη κατασκευή η οποία προγραμματίστηκε με κώδικες micro:bit. Στη συνέχεια η ομάδα των οχτώ μαθητών και ο δάσκαλος-προπονητής τους δήλωσαν συμμετοχή στον διαγωνισμό επίδειξης “Δράση 1821” του παραπάνω Πανελλήνιου Διαγωνισμού για να παρουσιάσουν το έργο τους.

Στον περιφερειακό διαγωνισμό, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Μαρτίου στο Μαρούσι στην OTE ACADEMY και στον οποίο συμμετείχαν 300 σχολεία από την Αττική,  η προσομοίωση των παιδιών κέρδισε το ενδιαφέρον και εντυπωσίασε την κριτική επιτροπή και τον πρόεδρο του Οργανισμού κ. Τσομαλακίδη, με αποτέλεσμα να  προκριθεί για τον Μεγάλο Πανελλήνιο Τελικό της Διοργάνωσης στις 31 Μαρτίου στο Taekwondo, μαζί με τους καλύτερους αυτοματισμούς από ομάδες Ρομποτικής των άλλων 12 περιφερειών της Ελλάδας και να συμμετέχει στη μεγαλύτερη γιορτή του STEM & της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην Ελλάδα.

Η ομάδα ROBOGENIUS έδωσε το παρόν στον τελικό διαγωνισμό στις 31 Μαρτίου με τη  συνοδεία των πιο ένθερμων υποστηρικτών της, του εκπαιδευτικού του τμήματος κυρίου Νάσου Αθανασιάδη, της διευθύντριας του σχολείου κυρίας Βασιλικής Αραμπατζή και των γονέων των μαθητών και παρουσίασε το έργο της  με ιδιαίτερο ζήλο και ενθουσιασμό στους κριτές, σε μια άρτια οργανωμένη εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, αλλά και από αρκετές χώρες των Βαλκανίων. Η ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε λεπτομερώς τον αυτοματισμό της και εξήγησε κάθε του πτυχή στους κριτές του Διαγωνισμού, με αποτέλεσμα η αρτιότητα του ρομπότ τους να κερδίσει και πάλι την προσοχή τους.  Έτσι, ανάμεσα στα 50 σχολεία του τελικού, η ομάδα ROBOGENIUS διακρίθηκε στα 12 καλύτερα και απέσπασε το Πρώτο Βραβείο Καινοτομίας και Δημιουργικότητας του Διαγωνισμού για το έργο της!

Ο διαγωνισμός αυτός πρόσφερε μια πρωτόγνωρη εμπειρία συμμετοχής στα παιδιά του σχολείου μας, μια εμπειρία ανακάλυψης του κόσμου των αυτοματισμών και της Ρομποτικής, αλλά και και την ευκαιρία για συνδιαλλαγή και επικοινωνία με άλλα παιδιά από όλη την Ελλάδα με τα ίδια ενδιαφέροντα.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στον δάσκαλό τους για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και τη σπουδαία τους επιτυχία!!! Αποτελείτε παράδειγμα για όλους μας!!!

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς που με κάθε τρόπο υποστήριξαν τον κόπο των μαθητών!!!